24.06.2022
Комитетът за наблюдение на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ одобри критериите за кандидатстване по 14 нови операции с общ бюджет над 1,144 млрд. лв. Очаква се операциите да бъдат отворени за кандидатстване след одобрението на ПРЧР от Европейската комисия.
В програмен период 2021-2027 е предвиден тройно по-голям ресурс за справяне с младежката безработица в България – 315 млн. евро.
За справяне с детската бедност са отделени близо 136 млн. лв. от Европейския социален фонд, които ще бъдат насочени към мерки по ПРЧР и Програма „Образование“.
Новите операции включват:
- „Устойчива заетост за хора в неравностойно положение“ (100 млн. лв.). Нови работни места, менторство, адаптиране на работните места и транспорт от и до работното място за хора в неравностойно положение и хора с трайни увреждания. Допустими кандидати: работодатели.
- „Насърчаване на социалната икономика на местно и регионално ниво“ (22 млн. лв.). Обучения и създаване на нови работни места в социалните предприятия, използване на нови технологии, подобряване на цифровите умения на служителите и насърчаване на сътрудничеството в областта на социалната и солидарна икономика. Допустими кандидати: общински предприятия, неправителствени организации, работодатели и субекти на социалната и солидарна икономика.
- „Родители в заетост“ (24 млн. лв.). Подкрепа за отглеждането на деца, непосещаващи ясли, детски градини и предучилищни групи, с цел завръщане на родителите в заетост.
- „Адаптирана работна среда“ (100 млн. лв.). Разработване и прилагане на „зелени“ модели на организация на труда, превенция на „бърнаут“ и на ефекта от COVID-19 върху менталното здраве на работниците, закупуване на работно облекло, лични и колективни предпазни средства, ремонт и оборудване на места за спорт, отдих, хранене и почивка в предприятията. Допустими кандидати: предприятия, регистрирани по Търговския закон.
- „Квалификация, умения и кариерно развитие на заети лица“ (50 млн. лв.). Обучения за придобиване и повишаване на професионалната квалификация, подобряване на дигиталните, преносимите и „меките“ умения, извеждане на заети лица с недостатъчни доходи от състояние на недостатъчна материална обезпеченост и зависимост от социални помощи. Конкретен бенефициент: Агенцията по заетостта.
- „Нови умения“ (50 млн. лв.). Обучения за придобиване на квалификация (както и при преназначаване на друга длъжност), дигитални, бизнес и „меки“ умения. Допустими кандидати: предприятия, регистрирани по Търговския закон и самостоятелно заети лица.
- „Активно приобщаване и достъп до заетост на хора в неравностойно положение“ (30 млн. лв.). Подкрепа за заетост, обучения за професионална квалификация, „меки“ умения и ключови компетентности, контакти с институции и промяна на нагласите на работодателите спрямо хората в неравностойно положение. Допустими кандидати: неправителствени организации, доставчици на социални услуги и работодатели.
- „Грижа в дома“ (100 млн. лв.) Почасови здравно-социални услуги по домовете за хора с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа. Обучения и супервизия за персонала и транспорт до домовете на ползвателите на услугите. Допустими кандидати: общините в Република България.
- „Бъдеще за децата“ (над 81,2 млн. лв.). Превенция на здравето и здравна профилактика, патронажна грижа за деца от 0 до 3 г., услуги за ранно детско развитие и здравно-социални услуги за деца и младежи, вкл. с увреждания, консултиране и посредничество за пазара на труда и обучения на служителите. Допустими кандидати: доставчици на социални услуги за деца, включително общини, в партньорство с неправителствени организации и лечебни заведения.
- „Укрепване на общинския капацитет“ (25 млн. лв.). Реформиране на системата на социалните услуги за интегрирана подкрепа в общините. Допустими кандидати: общините.
- „Младежка заетост +“ (80 млн. лв.) Подкрепа за младежи до 29-годишна възраст за преход от образование към заетост. Конкретен бенефициент: Агенция по заетостта.
- „Започвам работа“ – Компонент 1 (34 млн. лв.): Събития и трудови борси, информационни кампании в интернет, ателиета за работа и мобилни екипи. Директен бенефициент: Агенцията по заетостта; Компонент 2 (42 млн. лв.): Обучения за езикови, STEM, преносими и „меки“ умения, стипендии и транспорт за обучаващите се; Компонент 3 (224 млн. лв.): Стимули за заетост за период от 6 до 24 месеца и еднократни стимули за запазване на заетостта.
- „Дигитални умения“ (40 млн. лв.) Обучения за безработни и неактивни лица, вкл. младежи, с цел подобряване на дигиталните умения, стипендия и транспорт за дните на обучение. Конкретен бенефициент: Агенцията по заетостта.
- „Техническа помощ“ (над 136,6 млн. лв.). Конкретен бенефициент: Министерството на труда и социалната политика.
Източник: esf.bg
Снимка: mlsp.government.bg